wtorek, 24 stycznia 2017

Czego można żądać w sprawie o zniesienie współwłasności

Zniesienia współwłasności w drodze postępowania sądowego można żądać w każdym czasie, jeżeli nie ma zgody właścicieli na dalsze wspólne nią gospodarowanie, w tym sprzedaż na wolnym rynku.

W postępowaniu o zniesienie współwłasności możliwe są następujące rozstrzygnięcia sądu:

 • podział nieruchomości (jeżeli jest to prawnie i geodezyjnie możliwe) i przyznanie każdemu ze współwłaścicieli na własność powstałych w ten sposób nieruchomości, z ewentualnymi spłatami w wypadku różnicy wartości tych nieruchomości,
 • przyznanie całej nieruchomości na własność jednego ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych współwłaścicieli,
 • sprzedaż licytacyjna nieruchomości i podział kwoty uzyskanej ze sprzedaży.
Jednak poza tak rozumianą istotą sprawy o zniesienie współwłasności w postępowaniu tym sąd rozstrzyga także o wzajemnych roszczeniach współwłaścicieli z tytułu posiadania rzeczy. Co istotne zgłaszanie takich roszczeń po prawomocnym zakończeniu postępowania o zniesienie współwłasności jest spóźnione i podlega oddaleniu przez sąd na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu w sprawie zniesienia współwłasności.

Formułując wniosek o zniesienie współwłasności należy zatem pamiętać o ujęciu w nim wszystkich roszczeń, jakie w danym dniu przysługują nam względem pozostałych właścicieli. W przeciwnym razie możemy utracić możliwość ich dalszego dochodzenia w sądzie. Z tego samego powodu ważne jest także odpowiednie formułowanie wniosków, aby precyzyjnie wskazywały na podstawy faktyczne i prawne poszczególnych żądań. Dotyczy to nie tylko wnioskodawcy, lecz również pozostałych uczestników postępowania zamierzających aktywnie uczestniczyć w takim postępowaniu wysuwając własne oczekiwania co do jego wyniku.

10 komentarzy:

 1. Dużo bardzo ciekawych informacji się dowieziałem

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny wpis, dzięki! Czy mogłabyś mi szybko podpowiedzieć, na co powinnam zwrócić uwagę kupując nowe mieszkanie wrocław nie ma ich najtańszych, chcę więc mieć pewność, że dobrze ulokowałam pieniądze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyznam szczerze, że bardzo ciekawy wpis. Tym bardziej, że intersuję się tematem inwestycji w nieruchomości, więc każda zdobyta wiedza jest dla mnie jak najbardziej przydatna. Gdyby ktoś był ciekawy, to 16 grudnia we Wrocławiu jest organizowany bardzo interesujący kurs, Mianowicie Praktyczny Kurs Inwestowania w Nieruchomości, tutaj http://aiwn.pl/ dowiecie się więcej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajnie, że tyle ciekawych i przydatnych informacji zostało zebranych w jednym miejscu. Z pewnością wielu osobom bardzo pomogą. Temat nieruchomości jest cały czas aktualny i warto się w nim co nieco orientować.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam, czy według Pani zainwestowanie w sale szkoleniowe kraków wynajem moze być rentowną inwestycją?

  OdpowiedzUsuń
 6. Cenna wiedza. Będę zaglądać na bloga. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Też będę zaglądał na bloga bo widzę że bardzo dużo ciekawych informacji tu spotkam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Treściwy artykuł. Wszystko wyjaśnione w prosty i zrozumiały sposób.

  OdpowiedzUsuń
 9. Znakomity artykuł i bardzo merytoryczny oby więcej takich artykułów było.

  OdpowiedzUsuń